Specjalistyczny sprzęt PFRON

Realizujemy zamówienia finansowane z projektów PFRON. Oferujemy programy komputerowe oraz specjalistyczny sprzęt dla osób, niepełnosprawnych, niewidomych i słabowidzących: sprzęt i akcesoria brajlowskie, powiększalniki i lupy elektroniczne, powiększalniki stacjonarne i przenośne, lampy z lupami i soczewki, urządzenia lektorskie oraz codziennego użytku. Oferujemy zarówno kosztorysowanie, jak i realizację indywidualnych zleceń na specjalistyczny sprzęt dofinansowany w ramach projektów PFRON.

Oprogramowanie i sprzęt finansowane są z programu Aktywny samorząd

Moduł I, Obszar B, Zadanie 1 programu mówi o pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania. Z kolei Zadanie 2 zakłada możliwość dofinansowania szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Maksymalne kwoty dofinansowania odpowiednio w Zadaniu nr 1:

dla osoby niewidomej – 30.000 zł, z czego na urządzenia brajlowskie 20.000 zł
dla pozostałych osób z dysfunkcją narządu wzroku, stanowiącą powód wydania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności – 10.000 zł
dla osoby z dysfunkcją obu kończyn górnych i pozostałych adresatów obszaru – 5.000 zł

oraz w Zadaniu nr 2:

dla osoby głuchoniewidomej – 4.000 zł,
dla pozostałych adresatów obszaru – 2.000 zł,

Uwaga: z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania w indywidualnych przypadkach, maksymalnie o 100%, wyłącznie w przypadku, gdy poziom dysfunkcji narządu wzroku wymaga zwiększenia liczby godzin szkolenia.

Wkład własny Wnioskodawcy jest wymagany w Module I, Obszar B, Zadanie nr 1- 10% ceny brutto zakupu.

Programy udźwiękawiające

Oferujemy programy udźwiękawiające Window-Eyes i SuperNova Screen Reader do odczytu ekranu. Programy ultradźwiękowe Window- Eyes dzięki syntetycznej mowie dają osobom niewidomym dostęp do oprogramowania w środowisku Windows. Zostały przystosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników komputera. Program powstał na bazie doświadczenia osób niewidomych, dlatego został optymalnie przystosowany do ich potrzeb, zapewniając szeroką funkcjonalność i możliwość elastycznego dostosowania się do pracy. Program SuperNova Screen Reader pozwala osobom niewidomym na szybkie i sprawne poruszanie się po stronach internetowych oraz tabelach. Ulepszony mechanizm tworzenia list zawiera listę łączy, arkuszy, wykresów i obsługuje je równie dobrze jak Internet Explorer.

Programy powiększające

Program ZoomText Magnifier powiększa wszystko co znajduje się na ekranie. Zmienia kolory tła, czcionek i kontrast, uwydatniając wszystkie pożądane przez użytkownika informacje. Ułatwia korzystanie z wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze. Podobnie działa program SuperNova Magnifier, powiększa obraz na ekranie komputera do 60 razy. Pozwala na sterowanie kolorem i kontrastem, płynne przewijanie długich dokumentów i konfigurowanie ekranu do potrzeb użytkowników.

Programy powiększająco-udźwiękawiające

Oferujemy specjalistyczne oprogramowania komputerowe powiększająco-udźwiękawiające ZoomText MagReader, SuperNova Reader Magnifier, Supernova Access Suite Pen Eddition. Posiadają zarówno funkcję powiększania, jak i odczytu obrazu. Dzięki funkcji powiększającej uwydatniają informacje, a dzięki możliwości sterowania syntezą mowy czytają wszystko, co wyświetla się na ekranie. Stanowią pomoc w codziennym użytkowaniu komputera. Programy posiadają kilkadziesiąt trybów powiększenia, filtracje kolorów, opcję zmiany kontrastu. Taka funkcjonalność pozwala na polepszenie czytelności tekstu i grafiki, a także komfortową pracę – zmniejsza zmęczenie oczu. Programy powiększająco-udźwiękawiające pozwalają na rozszerzenie kursora dla łatwiejszego zlokalizowania go i regulację ilości czytanej informacji oraz prędkości mowy.

Syntezatory mowy

Sprzedajemy syntezatory mowy Ivona ułatwiające osobom niewidomym i niedowidzącym codzienną pracę z komputerem. Pakiet zawiera program Ivona Reader pozwalający na tworzenie książek mówionych i czytanie tekstów. Oferujemy darmowy dodatek do pakietu screenreader NVDA, dostosowany do głosów Ivona. Syntezatory mowy można w prosty sposób zainstalować na dwóch komputerach, bez podłączania do internetu i konsultacji z producentem. Wyróżnia je krótki czas reakcji i szybkość działania.

Skanery i programy do skanowania tekstu

Oferujemy wysokiej klasy program skanujący tekst FineReader Professional i skaner C-Pen 3,5. Program przeznaczony jest m.in. dla osób niewidomych i słabowidzących, służy do rozpoznawania pisma zeskanowanych tekstów, cyfrowych zdjęć dokumentów, plików PDF i przetwarzania do formy edytowalnej. Program rozpoznaje wszystkie dokumenty w wersji polskojęzycznej, nawet gorszej jakości lub skanowanych w niskiej rozdzielczości. Najnowsza wersja programu FineReader Professional obsługuje 179 języków i zachowuje oryginalny układ dokumentu. Skaner C-Pen 3,5 to urządzenie pomocne przy skanowaniu drukowanego tekstu. Wyglądem przypomina marker lub zakreślacz. Przesuwając go nad pismem skanujemy tekst, z możliwością wyboru dowolnego wersu. Wyróżnia go szybkość odczytu – 15 cm na sekundę i przesyłania danych. Skaner C-Pen 3,5 odczytuje tekst drukowany, cyfry, jednowymiarowe kody kreskowe, specjalne czcionki bankowe i przetwarza je w ponad 180 językach.

Notatniki i monitory

Oferujemy monitory brajlowskie Braillex Trio firmy Papenmeier wyposażone w czterdziestoznakową linijkę, notes oraz klawiaturę brajlowską dla zewnętrznych urządzeń – komputerów osobistych, palmtopów, telefonów komórkowych z oprogramowaniem odczytu. Listwa nawigacyjna umożliwia nawigację po ekranie bez odrywania rąk od linijki brajlowskiej. Monitory brajlowskie mają łączność bezprzewodową. Wyposażone są w dodatkowe funkcje: kalkulator, zegar, kalendarz. Monitory Braillex Trio mogą być używane jako notatniki brajlowskie. Wbudowane akumulatory pozwalają na dwudziestogodzinne użytkowanie, a pamięć wewnętrzna na zapisanie 4000 stron tekstu.

Drukarki brajlowskie

Oferujemy drukarki brajlowskie Basic-D V4, Everest-D V4, Braille Box. Przenośna drukarka z podajnikiem papieru Basic ma dużą prędkość drukowania. Nowa wersja V4 zapewnia dwustronny wydruk na papierze traktorowym. Drukarka Everest wyposażona jest w stabilny podajnik papieru obsługujący format gazetowy drukarki 4×4 PRO V3, wykonuje wydruki dwustronne i jednostronne. Podajnik arkuszy można dostosować do różnych rozmiarów papieru. Drukarkę Braille Box dedykujemy drukarniom i instytucjom. Obszerny podajnik papieru zapewnia długą i nieprzerwaną pracę. Wyróżnia ją wysoka wydajność i cicha praca.

Maszyny do pisania

Oferujemy mechaniczne maszyny do pisania Tatrapoint Standard 1, Tatrapoint Standard 2, Tatrapoint Adaptive 1, Tatrapoint Adaptive 2, Mimic i elektroniczne Mountbatten Brailler Writer, Mimic, Mountbatten Brailler Writer Plus. Maszyny sześciopunktowe na papier A4 Tatrapoint wyposażone są w przestawiany lewy i prawy margines, dzwonek sygnalizujący koniec wiersza, przystawkę umożliwiającą pisanie na taśmie Dymo i podstawkę do czytania. Maszyny do pisania Mountbatten Brailler Writer mogą pełnić funkcję notatnika. Pracują na papierze, metalowych i plastikowych foliach. Mountbatten Brailler Writer Plus wzbogacona jest o dodatkowe funkcje m.in. słowne przekazywanie komunikatów w języku polskim. Urządzenia Mimic pozwalają na przechowywanie 32 stron tekstu.

Specjalistyczne klawiatury i naklejki

Oferujemy klawiatury brajlowskie Papenmeier, numeryczne, Zoom Text oraz naklejki brajlowskie, pozycyjne z powiększoną czcionką i drukiem. Samoprzylepne naklejki dla niewidomych i słabowidzących można naklejać na kalkulatorach, klawiaturach, telefonach, pilotach itd. Klawiatury Zoom Text posiadają wysoko kontrastowy nadruk, są czytelne nawet przy słabym oświetleniu. Klawiatura współpracuje z programem ZoomText.

Powiększalniki

Oferujemy powiększalniki czytające i powiększające tekst drukowany ImageReader, ReadDesk, kolorowe powiększalniki telewizyjne i ekranowe Prisma, przenośne Transformer, Eclipse i stacjonarne Presto, Merlin2, Videomatic ECO AF Color. Powiększalniki odczytują tekst z plików graficznych, dokumentów elektronicznych i stron internetowych. Obrotowa kamera umożliwia pisane, czytanie i oglądanie przedmiotów z oddali. Powiększalniki współpracują z każdym telewizorem i monitorem ekranowym. Urządzenia w wysokiej jakości HD gwarantują najwyższą jakość wyświetlanego obrazu.

Lupy elektroniczne

Lupy są małe, przenośne i łatwe w obsłudze. Posiadają funkcję zatrzymania i przybliżania obrazu, regulacji kolorów. Zasilane są akumulatorkami lub bateriami AA. Oferujemy lupy elektroniczne SmartView Versa, i-loview, Crystal Plus, Quicklook Touch, Quicklook Zoom, Quicklook Focus Looky i kieszonkowe Maggie PRO, Maggie MD. Lupy posiadają składaną rączkę zapewniającą komfort podczas czytania i specjalną podstawkę ułatwiającą pisanie. Posiadają możliwość regulacji powiększenia, wyposażone są w wyświetlacz HD, ekran dotykowy. Dzięki funkcji auto-focus pozwalają na oglądanie przedmiotów z oddali. Lupy elektroniczne można podłączyć do telewizora.

Lampy z lupami i soczewki

Oferujemy lampy z wbudowanymi lupami oraz soczewki umożliwiające czytanie drobnego tekstu. Modele Lupo-Lampa posiadają krótkie, średnie lub długie ramię oraz uchwyt imadłowy przytwierdzający urządzenie do blatu. Nowoczesne świetlówki zapewniają bezcieniowe i bezmigotliwe oświetlenie zbliżone do naturalnego. Oferujemy dodatkowe soczewki zwiększające powiększenie obrazu. Specjalne mocowanie pozwala odchylić soczewkę na czas korzystania z podstawowej lupy.

Oferujemy urządzenia lektorskie czytające tekst drukowany za pomocą mowy syntetycznej. W skład zestawu lektorskiego Lumen wchodzi laptop, program do odczytu ekranu, skaner oraz program OCR. Umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne odczytywanie druku i stron internetowych. Do klawiszy maszyny czytającej EasyReader II przypisane są komunikaty głosowe, dzięki czemu można ustawić głośność i prędkość mowy. Najnowsza jej wersja może pracować bez zasilania sieciowego przez 7 godzin. Zawiera komplet syntetyzatorów m.in. angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański. Do maszyny EasyReader oferujemy panel kontrolny umożliwiający zapisywanie przeskanowanych dokumentów na nośniki elektroniczne.

Oferujemy urządzenia codziennego użytku dla osób niewidomych i niedowidzących m.in. ciśnieniomierze, glukometry, mówiące wagi kuchenne i łazienkowe, urządzenia do rozpoznawania kolorów z dyktafonem, akustyczne czujniki światła, zegarki brajlowskie. Wszystkie urządzenia posiadają syntetyzator w języku polskim.